Slutknuten

Vinkade av ungdomarna som lånade bil och taktält för en Norgetripp. Varmt så in i bomben när det låg runt 30 grader här och utan tillstymmelse till blåst. Vi kämpade på med projektet att tjära fjällstugan och byta foderfärg.
Entrédörren täcktes in och Johan började tjära och jag stod vid garaget med den röda penseln.
Helt plötsligt så svepte det in moln och åskknallar hördes.
Vi satt ute i värmen och åt en kall sallad.
Ett lyckoskrik från Johan när han körde på den sista tjäran på stugan för i år. Slutknuten var nu tjärad. Vi kommer vänta ett år och se om och vart det kanske behöver läggas på ett extra lager. Vi tror att där solen alltid ligger på där kommer vi få ta ett lager till.
Dag 1334
Idag höll renarna lite större avstånd, men de kom förbi tre fyra gånger.
Är vi skulle gå med soporna så hade utebelysningen gått igång och det såg riktigt cowboysarmysigt ut om man tänkte bort själva påsen.
I morgon ska det sättas upp foder för att sätta pricken över i:et. Finnes tid så har vi ju alltid ett garage att ta tag i. En regnskur kom här på kvällen och luftens temperatur sjönk. Kram