Sommarsöndag

Efter sovmorgon och långfrukost åkte vi ut till Sandviken. Poolpumpen hade lagt av och pool-Micke var supersnäll och fixade en ny fastän det var helg. En riktigt varm sommardag och många var ute och söndagsrullade. 

(null)
Fjärilsbusken har varit välbesökt under dagen. 

(null)
Även om det var slöjmoln var det varmt. 

Innan vi åkte hem med den nya pumpen så stannade vi till på en kaffe hos vänner. Trevligt med spontana träffar. 

(null)
Hoppas att denna håller längre än den förra. 
Trist inköp, men fungera måste det ju liksom. 

(null)
Hilding fick dammsuga och moppa inomhus.
Skönt att få hjälp när kroppen inte är van att yoga. En småskön träningsvärk har börjat smyga sig på mig.  

(null)
Lennart dammsög poolen. 
Blir det något mer dopp nu när poolen är fixad?

(null)
Wera-trädet behövde klippas. 

(null)

(null)
En skottkärra fylls snabbt. 

(null)
Syrénbusken bakom äppelträdet behövde klippas. 

(null)
Busken tunnades ur rejält. 

Vi klippte ner rätt så bra och några fler buskar åkte med i bara farten. Så skönt att hinna göra detta innan det blir för kallt. Det var kanske den sista sommardagen med den härliga sensommarvärmen. 

(null)

(null)
Lämnade kvar lite på syrenträdet. 

(null)
Dag 1061


Skönt att vi fick till klippning på tomten och nu väntar vi väl på att ormhasseln ska släppa de flesta av sina löv för då ska den snyggas till. Sedan ska en ny ljusslinga upp i den. 

Vi får väl ändå hoppas på att vi inte behöver bylsa på oss riktigt än utan att sensommaren får fortsätta ett tag till. 





Nu tar vi snart tag i en ny vecka. 
Ha en bra sådan. 
Kram