Det rullar på

Veckan har rullat igång när det är tisdag och jag har rullat till den. Rullat till jobbet alltså och dagen har rullat på med jobb. 


 
 
Morgonen bjöd på rosa himmel och lite dimma. 
 
Vill verkligen fortsätta ett tag till med cyklingen till och från jobbet för den får mig verkligen att vakna till och dessutom får jag på ett helt annat sätt, från att sitta i bilen, följa naturens skiftningar och väder. Det börjar dock bli kallt om fingrarna i fleecevantarna så ska nog leta fram ett par fodrade fingerhandskar. Skönast hade varit att ha tummisar men då blir det nog för klumpigt att bromsa och det är en viktig säkerhetsgrej att kunna göra. 
Längtar till mina värmetummisar från Lenz som jag har i fjällen med laddbara batterier, men de skulle verkligen vara alldeles för stora för att kunna hantera cykeln med. 

Hoppas denna delen av hösten kan få stanna lite. 
Hoppar gärna regn och ruskperioden. 

 
Cykellampan gick inte igång när jag tog mig hemåt. 
Klockan var strax efter fem. 

 
Med elcykel kan man verkligen njuta även i uppförsbacken, Lillsjöbacken, av de vackra träden. 

En vacker lönn skulle jag kunna tänka mig på tomten just för de varma höstfärgernas skull. 

 
Kom hem och Wiktor bytte bromsbelägg på sin bil innan han och jag fixade citronlax och pressad potatis. Supergott och så trevligt med sällskap när man lagar mat. 

 
Dag 1397
 
 
 
 
Fint när ungdomarna kommer hem på lite längre besök. 
Kram