O där kom vintern tillbaka

Vaknade i morse till ett lager nysnö. Det har snöat hela dagen i Vemdalsfjällen och verkligen varit en stor kontrast till de senaste dagarna med vårvärme och sol. 

(null)

(null)
Hovdegubben såg frusen ut. 

(null)
Det kändes som att både vind och snö tilltog. 

(null)

(null)

(null)
Lite svårt att se för all snö och för jag hela tiden drog på mig imma på glaset. 

(null)

(null)
Redo att stänga nu. 

Vi kände oss färdigåkta rätt tidigt och glada att vi tog oss ut säsongens sista dag.  Med över 40 skiddagar på alpint får vi känna oss nöjda. Nu hoppas vi självklart på några fler tillfällen ute på fjället med turskidorna. 

(null)
Många hade bytt till sommardäck och det gick i 50 km/h till stugan. 

(null)
Packade och stängde fjällstugan för denna gång. 

(null)
Hej då!

Trodde väl inte att det skulle komma nu snö på taket, men det är ju aprilväder såklart. 
Vi tvättade och städade av litegrann och tog oss en sen lunch i fjällstugan innan vi åkte hemåt. Hade hoppats på att fler redan hade åkt hemåt, men många med sommardäck väntade nog på att bege sig i hopp om att plogbilen skulle gjort sitt. Ingen plogning vad vi kunde se så hastigheten blev därefter på vintervägen. Skönt att vi hade vinterdäck. 

Hemresan tog en timme längre än vanligt, men man får snällt anpassa sig till väglaget och trafikrytmen. Det flöt på fantastiskt bra efter Tönnebro och hela vägen hem. 


Jag har laddat för en ny jobbvecka. 
Ha en bra vecka!
Kram